Na co zwrócić uwagę przy nabyciu działki
- Szczegóły
- Kategoria: Buduj zgodnie z prawem
- Opublikowano: wtorek, 17, lipiec 2012 11:04
- Super User
- Odsłony: 3208
Po pierwsze - jak duża powinna być działka, której zakupem jesteśmy zainteresowani, oraz jakie są ustalenia w tzw. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dotyczące tej działki. Plan ten jest jawny i dostępny w urzędzie gminy, właściwym dla miejsca położenia działki. Z planu zagospodarowania przestrzennego można się m.in. dowiedzieć:
- czy dana działka ma charakter działki budowlanej - położona w strefie budownictwa mieszkaniowego, z dopuszczeniem jedynie drobnego handlu i usług lub w strefie przemysłowej;
- jakie są zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane;
- jakie inwestycje są projektowane na danym terenie lub w pobliżu;
- czy istnieje lub jest projektowane uzbrojenie terenu;
- jakie są szczególne warunki zagospodarowania terenu, obejmujące np. zakaz wznoszenia budynków według oznaczonej zabudowy.
Od ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego zależy, czy na danej działce będzie można zbudować dom mieszkalny, jakie będzie sąsiedztwo wybranej nieruchomości oraz jakie są lub będą dostępne media (woda, gaz, energia elektryczna, kanalizacja itp.).
Po drugie - jaki jest rodzaj podłoża gruntu, na którym budynek będzie wzniesiony. Warto również sprawdzić, czy na terenie przyszłej budowy nie było kiedyś wysypiska śmieci i czy nie jest on skażony, a także sprawdzić na mapach geodezyjnych (dostępnych w Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geologicznej), gdzie w pobliżu planowanej lokalizacji domu oznaczone są tereny podmokłe.
Po trzecie - jakie są dane w zakresie opisu interesującej nas działki w tzw. ewidencji gruntów i budynków. Ustalenie dokładnych danych działki jest istotne do jej prawidłowego oznaczenia zarówno w celu sporządzenia umowy sprzedaży, jak i przeprowadzenia stosownych procedur budowlanych.
Po czwarte - jaki jest stan prawny działki, która nas interesuje. Ujawniony jest on w księdze wieczystej lub zbiorze dokumentów, o ile dla danej nieruchomości księga wieczysta nie jest sporządzona.
Po piąte - jakie są formalności związane z kupnem działki. Wymaga to zachowania formy aktu notarialnego, co wiąże się z poniesieniem określonych kosztów w postaci: wynagrodzenia notariusza, opłat sądowych a także podatku od umowy sprzedaży. Obecnie notariusz pobiera wszelkie opłaty sądowe oraz podatki i wpłaca je na konto właściwych sądów i urzędów. Zaznaczyć również należy, iż w przypadku nabywania nieruchomości od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, trzeba liczyć się z koniecznością wzięcia udziału w przetargu, który jest wymagany przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami. Procedura zakupu po wygraniu przetargu jest taka sama, jak w umowie z osobą prywatną, tj. wymaga zachowania formy aktu notarialnego.