• Siedziba:
 • ul. Zielona 6
 • 74-400 Dębno
 • tel. 95 760 9126
 • kom. 669 969 430
 • fax. 95 760 9127
 • godz. otwarcia
 • pon.-pt 7:00 - 17:00
 • sob. 7:00 - 14:00
 • Oddział:
 • Droga Zielona 2
 • 74-400 Dębno
 • tel./fax 95 760 4771

 • godz. otwarcia
 • pon.-pt 8:00-17:00
 • sob. 8:00-14:00
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Klienci indywidualni - program BUDUJ Z PSB

Ile oszczędzasz budując z nami?

Współpracując ze składami PSB nie ponoszą Państwo żadnych kosztów, a mogą zaoszczędzić również wiele czasu związanego z doborem najlepszych dla danej inwestycji technologii i materiałów. Przystępując do programu mogą Państwo skorzystać wiele, niczym nie ryzykując. Nasze doświadczenie wskazuje, że klienci realizując budowę przy pomocy składu PSB w ramach programu, oszczędzają pieniądze i czas, który inni inwestorzy poświęcają na indywidualne poszukiwania firm i instytucji oraz zdobywanie ogólnej wiedzy na temat budowy domu. Wyliczenie wartości zaoszczędzonego czasu oraz kwoty wynikającej z eliminacji kosztów związanych z najczęściej popełnianymi błędami jest kwestią bardzo indywidualną. 

Nasza wiedza zdobyta dzięki obsłudze ponad 26 tysięcy klientów programu, wskazuje jednoznacznie, że oszczędności finansowe inwestora wynoszą ok. 10% kosztów budowy domu pod klucz.

Wybierz projekt, na jaki cię stać

Ile naprawdę kosztuje dom?

Dotychczasowe doświadczenia naszego programu wskazują, że wielu klientów poświęca zbyt mało czasu na właściwe zaplanowanie całej inwestycji. W dużym stopniu jest to podyktowane trudnościami w zdobyciu wielu niezbędnych danych, stąd dość powszechna jest następująca praktyka: szybko znajdujemy w prasie branżowej informacje o przeciętnej cenie m2 domu, i mając określone środki finansowe wyliczamy powierzchnię domu, na którą nas stać. Wybieramy odpowiedni projekt i rozpoczynamy prace, przy czym szczegółowe planowanie dotyczy zazwyczaj tylko najbliższego etapu inwestycji. W efekcie często nie możemy skończyć budowy, bowiem nieprzewidziane (przy zbyt prostym wyliczaniu) wydatki szybko opróżniły naszą kieszeń. Zazwyczaj zapominamy o 30-40% kosztów domu. Można uniknąć takich błędów znając zasadnicze elementy przedsięwzięcia i orientacyjny ich udział w ogólnym koszcie.

Nie warto posługiwać się tzw. "średnią ceną za m2 domu"

Rzut parteru

Elewacja frontowa

Poniżej prezentujemy wyliczenia dokonane dla obiektu o powierzchni 145,5 m2 (projekt "Asia z garażem") - z naszych obserwacji wynika, że domy o zbliżonej wielkości są najczęściej obecnie stawiane w Polsce. Analizując koszty budowy staraliśmy się uniknąć błędu często popełnianego w różnych opracowaniach, polegającego na podawaniu tzw. średnich cen. Przy tak wielu dostępnych technologiach, zróżnicowaniu cen poszczególnych materiałów i robocizny, nie sposób dzisiaj operować pojęciem średniej ceny.

Rzut piętra

Stąd zdecydowaliśmy się na przedstawienie wyliczeń dla dwóch wariantów brzegowych, tzn. domu umownie określonego "tanim" i "drogim". Zaznaczamy jednak, że w dalszym ciągu nie oznacza to, że nie można opisywanego obiektu zbudować taniej lub drożej niż podają nasze obliczenia. Niemniej jednak uzyskają Państwo orientację w jakim przedziale, z dużym prawdopodobieństwem, zamkną się wydatki, jeśli wybiorą Państwo ten projekt.

Stąd zdecydowaliśmy się na przedstawienie wyliczeń dla dwóch wariantów brzegowych, tzn. domu umownie określonego "tanim" i "drogim". Zaznaczamy jednak, że w dalszym ciągu nie oznacza to, że nie można opisywanego obiektu zbudować taniej lub drożej niż podają nasze obliczenia. Niemniej jednak uzyskają Państwo orientację w jakim przedziale, z dużym prawdopodobieństwem, zamkną się wydatki, jeśli wybiorą Państwo ten projekt.

Koszty materiałów budowlanych

Warto też pamiętać, że ceny materiałów zmieniają się w czasie – widać to wyraźnie na przykładzie kilkuletniego trendu cen tych samych, 90 materiałów, niezbędnych do postawienia stanu surowego (dla domu o pow. 154 m²). W ciągu ostatnich 6 lat koszt tej części domu zmienił się aż o ponad 20%! Im sprawniej budujemy dom, tym bardziej unikamy sezonowych zmian cen.

Dlaczego wszystko warto zaplanować od razu?

Jeszcze bardziej istotne znaczenie ma możliwość porównania kosztów i czasu wykonania poszczególnych etapów inwestycji. Znając orientacyjny udział procentowy poszczególnych elementów obiektu, będą Państwo mogli bardziej dokładnie, a jednocześnie szybko, oszacować koszt finalny innych projektów dostępnych w naszym programie. Bardzo przydatne w tym względzie będzie skorzystanie z naszego oprogramowania, dzięki któremu szybko i precyzyjnie można wyliczyć koszt stanu surowego - a na tej podstawie oszacować łączną wielkość środków niezbędnych do zakończenia inwestycji. Dlatego też radzimy poświęcić więcej czasu i przygotowań na etap zaplanowania całego przedsięwzięcia - nasi konsultanci pomogą odpowiedzieć na odstawowe pytanie: na jaki dom aktualnie Państwa stać.

Czy wiesz, że wyposażenie wnętrz to przeciętnie około 15% - 30% ogólnych kosztów inwestycji?

Nasza analiza pokazuje, jak znaczną część kosztów stanowi wykończenie wnętrz i wyposażenie domu, dlatego też radzimy odpowiednio wczesne przygotowanie projektu. We wnętrzu naszego domu spędzimy ogromną ilość czasu - odpowiednia aranżacja tej przestrzeni będzie warunkowała stan naszego samopoczucia na wiele lat. Nie zawsze duża przestrzeń oznacza, że jest ładna i funkcjonalnie zaprojektowana, natomiast zawsze będzie bardziej kosztowna w przyszłej eksploatacji.

Nawiązując do wykończeniowej fazy budowy domu informujemy, że w kilkudziesięciu marketach PSB-Mrówka, inwestorzy mogą nabyć, w cenach detalicznych, wiele tysięcy niezbędnych produktów i materiałów. Sklepy te, o powierzchni od 1 do 4 tys. m², oferują narzędzia, farby, materiały do łazienek i kuchni, oświetlenia, wyroby instalacyjne, wykładziny podłogowe, drzwi, materiały dekoracyjne a nawet gospodarstwa domowego i chemię gospodarczą. Wiele marketów Mrówka ma bogaty wybór produktów ogrodniczych – sprzęt ogrodniczy, meble, rośliny, nawozy i tzw. małą architekturę.

Dom to nie tylko budynek, ale także jego otoczenie

Naszą zewnętrzną wizytówką jest odpowiednia harmonia obu elementów. Zauważamy, że coraz więcej klientów naszego programu przykłada właściwą uwagę do tego zagadnienia na wczesnym etapie budowy. Zdajemy sobie sprawę, że nasze zestawienie jest tylko ogólnym przybliżeniem struktury kosztów całego przedsięwzięcia. Umiejscowiliśmy nasz dom na działce nieuzbrojonej - w takich miejscach stawia swoje domy większość naszych klientów. Inne założenia dotyczące takich parametrów jak wielkość i cena działki oraz aranżacja ogrodu i obecność obiektów przydomowych (np. basen) mogą znacząco zmienić zaprezentowany obraz finansowy tej inwestycji. W analizie uwzględniliśmy niektóre nowoczesne technologie w budynku m. in. instalacja inteligentna, podgrzewany podjazd, rolety antywłamaniowe, wentylacja mechaniczna, centralny odkurzacz, pompa ciepła, kolektory słoneczne. Te nowe urządzenia, bardzo ułatwiające życie domownikom, są coraz częściej stosowane przez klientów programu.

 

Zadbaj o rzetelnych wykonawców

W czasie prowadzenia inwestycji bardzo ważni są sprawdzeni wykonawcy. Konsultant programu w składzie PSB może wskazać rzetelne firmy wykonawstwa budowlanego, z których usług korzystają inni klienci programu. Ponieważ jesteśmy zmuszeni do zlecania różnych prac, dobra umowa zapewniająca należne prawa inwestorowi daje pewność rzetelnej realizacji zleconych prac lub podstawę do niepłacenia za niewłaściwe wykonawstwo.
Poniżej prezentujemy rodzaje umów zawieranych na różnych etapach procesu inwestycyjnego. Przykładowe wzory wszystkich umów są dostępne w składach PSB (także w wersji elektronicznej) i można je wykorzystać do przygotowania własnego porozumienia z daną firmą lub osobą. Poszukując wykonawców naszej inwestycji warto zajrzeć do zakładki Szukaj fachowca, gdzie znajduje się baza firm budowlanych współpracujących z naszymi składami i producentami, zawierająca kilkanaście tysięcy adresów. Można ją przeszukać pod kątem najbardziej nam odpowiadającej lokalizacji lub rodzaju potrzebnych nam usług. Przed podjęciem decyzji warto upewnić się, czy wybrana firma wykonawcza jest rzeczywiście godna zaufania.

Rodzaje dokumentów:

 1. Umowa o prace projektowe.
 2. Umowa o nadzór autorski.
 3. Umowa o nadzór inwestorski.
 4. Zbiór umów dotyczących robót budowlanych o charakterze prac specjalistycznych (w tym umowa zlecenie i umowa o dzieło). Te wszystkie umowy mogą występować jednocześnie w zależności od zakresu robót jaki obejmują.
 5. Umowa o roboty budowlane w trybie generalnego wykonawcy. Umowa ta zastępuje umowy z pkt 4. i obejmuje z reguły cały zakres inwestycji lub przynajmniej cały jej etap.
 6. Protokół odbioru robót.