• Siedziba:
 • ul. Zielona 6
 • 74-400 Dębno
 • tel. 95 760 9126
 • kom. 669 969 430
 • fax. 95 760 9127
 • godz. otwarcia
 • pon.-pt 7:00 - 17:00
 • sob. 7:00 - 14:00
 • Oddział:
 • Droga Zielona 2
 • 74-400 Dębno
 • tel./fax 95 760 4771

 • godz. otwarcia
 • pon.-pt 8:00-17:00
 • sob. 8:00-14:00
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Sposoby na szybkie i łatwe malowanie

NIKODEM KOWALSKI, manager ds. szkoleń AkzoNobel Polska

 

Malowanie krawędzi

Przygotowanie

Zanim przystąpimy do malowania lub przemalowywania ścian i sufitów musimy je wcześniej odpowiednio przygotować.
 Malowane podłoże musi zostać oczyszczone z plam, kurzu, pyłów itp. W tym celu wystarczy je odkurzyć lub w przypadku plam – ściany wystarczy zmyć letnią wodą z detergentem przy użyciu miękkiej gąbki i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki temu prostemu zabiegowi można łatwo usunąć kurz, błoto, tłuste plamy i osady, np. sadzę ze ściany wokół kominka.

- W przypadku uszkodzeń i wad mechanicznych powierzchnie należy uzupełnić i wyrównać odpowiednią masą szpachlową, najlepiej tego samego typu co pozostała powierzchnia, celem zachowania ciągłości struktury powierzchni. Zaleca się również wygładzenie wszelkich zgrubień i „szorstkości” na powierzchni ściany przy pomocy drobnego papieru ściernego, następnie odkurzyć i zagruntować.

- Malowana powłoka musi być całkowicie sucha. Ważne: Świeże tynki cementowo-wapienne mogą być malowane po 3–4 tygodniach od nałożenia, a gipsowe po 2 tygodniach sezonowania.

- Nowe ściany, po wysezonowaniu, należy zagruntować przy zastosowaniu odpowiedniego dla danej farby nawierzchniowej gruntu. Konieczność gruntowania dotyczy zwłaszcza nowych ścianek (np. z płyty kartonowo-gipsowej), łączeń, wypełnień ubytków. W ten sposób wyrównujemy chłonność powierzchni, wzmocnimy podłoże i poprawimy przyczepność farby. Grunt najlepiej nanosić za pomocą pędzla lub wałka. W przypadku dużych powierzchni dopuszcza się nanoszenie gruntu metodą natryskową.

- Jeżeli ściana była już malowana, należy ocenić stan przyczepności starej farby. Jeśli powłoka się łuszczy należy ją usunąć przy pomocy szpachelki lub skrobaka, odkurzyć, a następnie zagruntować. Aby sprawdzić czy stara farba powinna być usunięta, wystarczy nakleić na nią kawałek taśmy samoprzylepnej, a następnie energicznie oderwać. Jeśli na taśmie pozostaną kawałki farby, świadczy to o tym, że podłoże jest niestabilne i należy je oczyścić z pozostałości starej powłoki.

- Powierzchnie wcześniej malowane nie wymagają gruntowania. Wskazane jest natomiast zastosowanie farby podkładowej lub rozcieńczonej farby białej (w proporcjach: na każdy 1 litr farby białej dodać 1/4 litra wody). Dzięki temu prostemu zabiegowi ujednolicimy odcień podłoża (co ma duże znaczenie dla przemalowywania ścian w ciemnych kolorach na jasne, zamalowanie kontrastowych plam), jak również poprawimy krycie i wydajność droższej, kolorowej farby nawierzchniowej.

- Jeśli zamierzamy wykorzystać na ścianach farby z satynowym wykończeniem, należy pamiętać, aby podłoże było wyjątkowo dobrze wyrównane, ponieważ odbicie światła od powłoki spowoduje nieestetyczne uwypuklenie wszelkich niedoskonałości.

- W przypadku starych powłok farb klejowych należy je usunąć, zmywając i spłukując wodą z dodatkiem detergentów aż do odsłonięcia tynku.

- Jeśli na ścianie jest tapeta można ją usunąć lub – jeżeli jest w dobrym stanie (bez zadrapań, rozdarć, nie odstaje ani nie odkleja się na brzegach) – pomalować.

- Bardzo ważnym elementem etapu przygotowania jest również zabezpieczenie podłóg, włączników światła, gniazdek, listew itp. przed ewentualnym zabrudzeniem. W tym celu na podłodze rozkładamy kartony lub folię malarską, a pozostałe elementy osłaniamy taśmą malarską.

- Wysokiej jakości efekt malowania uzyskamy dobierając wałek optymalnie dobrany do wielkości malowanej powierzchni. Do farb dekoracyjnych najlepszy jest wałek z runa naturalnego. Można użyć również wałka z runa syntetycznego zwracając uwagę na długość i gęstość runa.

Fot. DuluxFot. DuluxFot. Dulux

Fot. Dulux

Trudne miejsca

- Jeśli są to tylko plamy powierzchniowe, warto przed malowaniem zastosować odpowiedni preparat grzybobójczy, stosując się do zaleceń producenta. Jeżeli zmiany są głębokie należy zasięgnąć rady specjalisty. Zawsze jednak należy ustalić i usunąć przyczynę zawilgocenia i zagrzybienia, w innym przypadku problem będzie powracał.

- Zacieki z nikotyny, sadzy, tłuszczu należy zmyć wodą z detergentem i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku pozostawania śladów, należy użyć odpowiedniej farby do plam, która zablokuje plamy przed ponownym pojawieniem się na powłoce.

 Malowanie

- Ważne: Podczas malowania temperatura w malowanych pomieszczeniach powinna wynosić od +5 do +30°C, a wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%. Malowana powierzchnia musi być sucha, w przeciwnym przypadku powłoka będzie się łuszczyć.

- Farbę najlepiej przelać do wiaderka malarskiego lub tacki malarskiej. Nie musimy tego robić w przypadku opakowania z systemem „Otwórz i maluj”, które umożliwia malowanie wprost z opakowania, dzięki czemu zbędna jest tacka malarska z kratką.

- Malowanie rozpoczynamy od pomalowania sufitu, od rogu najbliższego. Największemu źródłu światła, np. okna balkonowego. Krawędzie pomiędzy sufitem a ścianą należy pomalować małym pędzlem, a następnie, gdy powierzchnia jest jeszcze mokra, małym wałkiem, aby uzyskać to samo wykończenie powłoki.

- Następnie, wykorzystując szeroki wałek, należy pomalować sufit równoległymi, przylegającymi do siebie pasami. Zaczynamy od okna, malując w stronę przeciwległej ściany. Drugą warstwę można nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

- Przed malowaniem ścian na kolorowo należy zabezpieczyć sufit przyklejając na krawędziach pomalowanej powierzchni taśmę malarską. Należy pamiętać, aby taśma przylegała wyłącznie do krawędzi, która przylega do malowanej powierzchni. Taśmę należy zerwać zanim farba wyschnie.

- Malowanie ścian trzeba rozpocząć od trudno dostępnych miejsc. Pędzlem lub niedużym wałkiem malujemy narożniki, przestrzeń wokół kaloryferów, okien i parapetów. Przestrzeń wokół grzejników możemy pomalować małym wałkiem na dłuższej rączce.

- Do malowania dużych powierzchni warto wykorzystać szeroki wałek. Dla powierzchni o wysokości do 2,8 m najbardziej efektywne jest tzw. „sufit-podłoga”, tzn. ciągłe ruchy wałka od sufitu do podłogi. Przy wyższych pomieszczeniach należy rozprowadzać farbę pionowymi ruchami, rozpoczynając od góry, aby łączenie przypadało na wysokości 1 m. Warto zwrócić uwagę, aby nie tworzyć zbyt dużej ilości powierzchni styku (miejsc, w którym nakładane warstwy nachodzą na siebie, tworząc smugi). Ilość nakładanych warstw zależna jest od użytego produktu i powierzchni, którą malujemy. W większości przypadków wystarczy nanieść dwie warstwy farby.

- Malujemy całymi płaszczyznami, nie pozostawiając przerw. Nie należy również dociskać zbyt mocno wałka do podłoża, aby nie naruszyć struktury włosia i nie doprowadzić do nierównomiernego rozprowadzania farby.

- Malować należy szybko, pokrywając farbą jak największe partie powierzchni.

- Drugą warstwę nakładamy po wcześniejszym wyschnięciu pierwszej.

- Jeśli zabezpieczyliśmy taśmą sufit oraz listwy przypodłogowe i gniazdka elektryczne nie należy czekać aż farba całkowicie wyschnie. Odklejamy taśmę, gdy powłoka jest jeszcze lekko wilgotna, co zabezpieczy krawędzie przed „wyszczerbieniem się”.

- Idealna powierzchnia pomalowanej ściany ma fakturę delikatnej skórki pomarańczy.

 

Malowanie różnych pomieszczeń

POKOJE DZIENNE, SYPIALNIE, POKOJE DZIECIĘCE

Fot. Dulux      Fot. Dulux  Fot. Dulux

Fot. Dulux

Kolor może wnieść optymizm do naszego życia. Planując malowanie pokoi, zadbajmy, aby cieszyć się efektem jak najdłużej. Dlatego warto stosować najwyższej jakości lateksowe farby emulsyjne tworzące trwałe i odporne na wielokrotne zmywanie powłoki. Dzięki temu łatwo usunąć z nich zabrudzenia i plamy, zachowując idealny wygląd i kolor ściany. Wykończenie matowe zapewni nam dyskretną elegancję oraz „ukryje” niedoskonałości powierzchni ściany. Świetnie sprawdza się w pokojach dziennych, pokojach dzieci, sypialniach, jadalniach i holach – wszędzie tam, gdzie liczy się kolor i trwałość powłoki. Każde z pomieszczeń możemy różnicować kolorystycznie, w zależności od stylu, gustu i temperamentu mieszkańców domu.

Ciekawym pomysłem jest zaakcentowanieprzy pomocy bardzo intensywnego odcienia jednej ściany. Idealnym produktem do szybkich metamorfoz wnętrz może być akrylowa emulsja do wnętrz. Trzeba tylko odpowiednio dobrać odcienie, pozwalające na interesujące zestawienie barw. Gdy pokój jest mały, słabo doświetlony warto wybrać jasny odcień i najlepiej specjalistyczną farbę, wykorzystującą nowatorską technologię opartą na rozjaśniaczach optycznych. Technologia ta zapewnia odbicie do 2 razy więcej światła w wykończeniu matowym w porównaniu do tradycyjnej farby emulsyjnej o analogicznym kolorze, odcieniu i intensywności. Zastosowanie takiej farby rozświetli pomieszczenie i sprawi, że będzie się ono wydawać większe i bardziej przestrzenne.

KUCHNIA I ŁAZIENKA

Życie niemal każdej rodziny skupia się w kuchni i jadalni. Dużo czasu członkowie rodziny spędzają również w łazience. W wyniku domowych czynności w pomieszczeniach tych zbiera się wilgoć, ściany są narażone na rozwój pleśni i grzybów, a ściany – zwłaszcza w kuchni – na wszelkie trudne do usunięcia plamy, np. z tłuszczu. Zastosowanie w tych warunkach nieodpowiedniej farby może przysporzyć nam wielu kłopotów.

Zwykłe farby emulsyjne nie sprawdzają się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności i mogą być dobrym podłożem dla rozwoju grzybów i pleśni. Najczęściej już po krótkim okresie eksploatacji dochodzi do miejscowego zawilgocenia podłoża oraz spękania i złuszczenia powłoki malarskiej. Kuchnie i łazienki to pomieszczenia wymagające specjalistycznych farb również dlatego, że utrzymanie ich ścian w czystości wymaga częstego mycia, na co powłoka farby musi być odporna. Używanie farb standardowych lub niskiej jakości może powodować problemy związane z wybłyszczaniem się powierzchni. Może także prowadzić do utraty koloru. Dlatego warto zastosować farbę o podwyższonej odporności na działanie wilgoci, tłustych plam, grzybów i pleśni.