• Siedziba:
 • ul. Zielona 6
 • 74-400 Dębno
 • tel. 95 760 9126
 • kom. 669 969 430
 • fax. 95 760 9127
 • godz. otwarcia
 • pon.-pt 7:00 - 17:00
 • sob. 7:00 - 14:00
 • Oddział:
 • Droga Zielona 2
 • 74-400 Dębno
 • tel./fax 95 760 4771

 • godz. otwarcia
 • pon.-pt 8:00-17:00
 • sob. 8:00-14:00
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Tapetowanie

Malowanie, impregnacja i tapetowanie - Tapetowanie

DAWID ŁABUZEK, dział marketingu Polami

Budowa i podstawowe właściwości tapet

Większość tapet zbudowana jest z dwóch złączonych ze sobą warstw: spodniej i wierzchniej. Warstwa spodnia, podłoże tapety, która służy do przyklejenia tapety do ściany może być wykonana z papieru lub z flizeliny.
Tapety o podłożu papierowym wymagają podczas tapetowania naniesienia na podłoże warstwy kleju oraz odczekania określonego czasu, potrzebnego do właściwego namoknięcia tapety, przed przyklejeniem do ściany. Tapety o podłożu flizelinowym można kleić wprost, przykładając je do posmarowanej klejem ściany. Warstwa wierzchnia, pełniąca funkcję dekoracyjną tapety, może być wykonana z papieru, winylu, akrylu czy nawet z tworzyw naturalnych.
Warstwa ta jest dekorowana kolorami, nadrukami, tłoczeniami lub w inny sposób. Prócz wymienionych wyżej oferowane są także tapety papierowe wielowarstwowe z zatopionymi między warstwami cząstkami drewna („Rauhfaser”, „Woodchip”) oraz tapety z włókna szklanego. Oba te rodzaje tapet przeznaczone są do malowania farbami. Tapety sprzedawane są w rolkach, zazwyczaj o wymiarach: szerokość 53 cm i długość 10,05 m. Do niektórych tapet oferowane są dopasowane wzorniczo i kolorystycznie szlaki ozdobne (fryzy, bordery).

 

Wybór tapet

Przy wyborze wzorów i kolorów tapety decydują indywidualne upodobania oraz potrzeba dostosowania tapet do mebli, zasłon, dywanów i innych elementów wyposażenia pomieszczenia.
Pomieszczenia suche, takie jak pokoje dzienne, sypialnie czy pokoje dziecięce można tapetować wszystkimi rodzajami tapet a pomieszczenia wilgotne, jak łazienki, kuchnie czy WC zaleca się tapetować zmywalnymi tapetami winylowymi.
Na ściany gładkie można nakładać wszystkie rodzaje tapet, a jeśli jest problem z dokładnym wyrównaniem powierzchni zaleca się stosować tapety wzorzyste o głębokim tłoczeniu.

Wpływ wzorów i kolorów tapety na efekty optyczne

Należy wziąć pod uwagę, że wzory i kolory na tapecie wywołują następujące efekty optyczne:
- wzory pionowe na ścianach – pomieszczenie wydaje się wyższe;
- wzory poziome na ścianach – pomieszczenie wydaje się niższe;
- ciemne kolory na suficie – pomieszczenie wydaje się niższe;
- drobne wzory i jasne kolory na ścianach – pomieszczenie wydaje się większe;
- duże wzory, mocne kolory i ukośnie biegnące wzory na ścianach – pomieszczenie wydaje się mniejsze.

Zakup tapet i kleju

Obliczając powierzchnię tapetowania należy do zmierzonej wysokości pomieszczenia dodać 5 cm. Nie należy odliczać powierzchni drzwi i okien. Trzeba pamiętać, że jedna rolka ma długość 10,05 m, a jeden pas (bryt) tapety będzie miał długość równą wysokości pomieszczenia plus 5 cm, stąd przy pomieszczeniu o wysokości np. 2,60 m będziemy mogli uzyskać z tej rolki tylko trzy bryty tapety o potrzebnej długości.
Przy tapetach gdzie występuje proste lub przesunięte pasowanie wzoru potrzebna będzie większa ilość rolek niż obliczona w podany wyżej sposób. W sprawie ilości potrzebnych rolek najlepiej poradzić się sprzedawcy. Kupując tapetę należy koniecznie zwrócić uwagę żeby wszystkie rolki danego wzoru miały ten sam numer serii (odcień). Rodzaj i ilość kleju dobieramy do rodzaju i ilości zakupionych tapet kierując się opisem na opakowaniu kleju lub radą sprzedawcy.

 

Narzędzia pomocne przy tapetowaniu

Przed rozpoczęciem tapetowania dobrze jest zaopatrzyć się w pokazane na rysunku narzędzia.

Przygotowanie ścian do tapetowania

1. Ściany (i/lub sufit) powinny być gładkie, suche, czyste, trwałe i lekko chłonne. 2. Usunąć ze ścian stare tapety. Dla tapet o podłożu flizelinowym opisane wyżej zasady tapetowania pozostają aktualne za wyjątkiem pkt. 3 i 4 paragrafu Przygotowanie tapety – tapet takich nie smarujemy klejem przed przyklejeniem i nie pozostawiamy do namoknięcia. Smarujemy klejem ścianę i przyklejamy do niej przygotowane wcześniej bryty tapety. Jeżeli tapeta nie wymaga dopasowania wzoru można ją przyklejać rozwijając wprost z rolki i odcinając u dołu ściany.

 
 
 
 

3. Występujące na powierzchni nierówności i ubytki wyrównać przy pomocy masy szpachlowej a następnie całą powierzchnię wygładzić cienkim papierem ściernym i odkurzyć. 4. Dla wyrównania chłonności i wzmocnienia tapetowanych ścian lub sufitów zagruntować je klejem przygotowanym w sposób podany na jego opakowaniu. 5. Przed przyklejeniem tapet o podłożu flizelinowym, które mają jasne kolory trzeba zadbać o to aby przygotowywana ściana miała także jasny, jednolity kolor. Unikniemy wtedy prześwitywania kolorów ściany przez tapetę. W tym celu można pomalować ścianę farbą emulsyjną.

6. Przed tapetowaniem wskazane jest usunięcie obudów wyłączników i gniazdek elektrycznych, pamiętając o wcześniejszym wyłączeniu ich zasilania elektrycznego oraz listew przypodłogowych.
W miarę możliwości zdjąć zamontowane na ścianach grzejniki centralnego ogrzewania.

Przygotowanie tapety
Cięcie i smarowanie klejem tapet najlepiej wykonywać na specjalnym stole do tapetowania. 1. Zmierzyć wysokość pomieszczenia, dodać 5 cm i odciąć z rolki tapety pierwszy bryt o tym wymiarze.

2. Jeżeli kładziemy tapetę wymagającą pasowania wzoru, sąsiadujące bryty muszą być do siebie dopasowane. Musimy o tym pamiętać przycinając następne bryty. W celu uniknięcia błędów można w takim przypadku bryty przycinać kolejno, w miarę tapetowania.
3. Na spodnią warstwę przygotowanego brytu nanieść p r z y g o t o w a n y wcześniej, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, klej. Klej nanosić pędzlem ławkowcem rozprowadzając go równomiernie od środka w kierunku brzegów. Trzeba pamiętać o dokładnym naniesieniu kleju na brzegi tapety.

4. Po naniesieniu kleju złożyć tapetę klejem do środka w sposób pokazany na rysunku, nie zginając mocno tapety w miejscu złożenia i pozostawić do namoknięcia na czas określony w instrukcji umieszczonej na etykiecie tapety. Czas namakania kolejnych brytów powinien być taki sam.

Ogólne zasady tapetowania

1. W pomieszczeniu, które będziemy tapetować nie może panować zbyt wysoka temperatura. Pomieszczenie nie może być zarazem intensywnie wietrzone, ponieważ przy zbyt szybkim schnięciu tapety na ścianie może wystąpić jej kurczenie i pojawienie się przerw pomiędzy brytami. Należy zatem zmniejszyć, lub wyłączyć ogrzewanie a okna i drzwi pozostawić zamknięte.

 
 
 

2. Tapetowanie zaczynamy zawsze od źródła światła, czyli od ścian w miejscu ich styku ze ścianą okienną. Kończymy tapetowanie w miejscu najmniej widocznym, najczęściej za drzwiami wejściowymi do pomieszczenia.

3. Przed przyklejeniem pierwszego brytu narysować przy pomocy pionu pionową linię w odległości 50 cm od miejsca styku tapetowanej ściany ze ścianą okienną. Wzdłuż tej linii będziemy przyklejać pierwszy bryt. Z drugiej strony bryt będzie zachodził ok 3 cm na ścianę okienną.

4. Bryt tapety kładziemy z lekkim naddatkiem na sufit (powinien zachodzić trochę na sufit) aby wyrównać ewentualne różnice w wysokości pomieszczenia. Jeżeli mamy pewność, że wysokość pomieszczenia jest dokładnie taka sama w każdym miejscu, lub pod sufitem będziemy kłaść fryz (border) bądź szeroką listwę dekoracyjną możemy bryty kłaść bez naddatku na sufit.

5. Przed przyklejeniem brytu rozłożyć jego jedną połowę i przykleić do ściany zaczynając od góry pomieszczenia i wygładzając szczotką od środka w kierunku brzegów. Następnie rozłożyć drugą połowę brytu i przykleić ją do samego dołu. W ten sam sposób kładziemy kolejne bryty klejąc je „na styk” do poprzednich brytów i pamiętając o dopasowaniu wzoru, jeśli tapeta tego wymaga.

6. Miejsca połączenia brytów docisnąć gumowym wałkiem, żeby uczynić połączenia jak najmniej widocznymi. W przypadku wytłaczanych tapet papierowych miejsca styków należy dociskać ostrożnie jedynie czystą ściereczką.

7. Nadmiar kleju w miejscach styku zebrać delikatnie wilgotną gąbką lub ściereczką.

8. Przy przejściu z jednej tapetowanej ściany na drugą wypuścić na drugą ścianę tylko ok. 2–3 cm tapety. Nowy bryt na drugiej ścianie kłaść od rogu pomieszczenia, „na zakładkę” na wypuszczonej części tapety z sąsiedniej ściany.

9. Naddatki tapety na suficie i podłodze obciąć nożyczkami, po zaznaczonej wcześniej tępą stroną ostrza linii, wzdłuż krawędzi ściany i sufitu.

10. W miejscach gdzie znajdują się zakryte tapetą gniazdka i wyłączniki oświetlenia naciąć nożyczkami niewielki krzyż a następnie wyciąć otwór i założyć obudowy. Należy koniecznie pamiętać, że zasilanie elektryczne gniazdek i wyłączników musi pozostawać wyłączone.

Tapetowanie tapetami o podłożu flizelinowym

Dla tapet o podłożu flizelinowym opisane wyżej zasady tapetowania pozostają aktualne za wyjątkiem pkt. 3 i 4 – tapet takich nie smarujemy klejem przed przyklejeniem i nie pozostawiamy do namoknięcia. Smarujemy klejem ścianę i przyklejamy do niej przygotowane wcześniej bryty tapety. Jeżeli tapeta nie wymaga dopasowania wzoru można ją przyklejać rozwijając wprost z rolki i odcinając u dołu ściany.

Rysunki i zdjęcia: Polami

Podkategorie